Analýza: Byty ve velkých městech podražily, ceny v Brně dohání Prahu

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním kvartálu dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i stoupající inflací. Například v Brně vystoupaly ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde ceny stoupají pomaleji než v krajských městech.

Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Ceny bytů v Brně tak poprvé stouply nad uvedenou hranici 100.000 korun za metr čtvereční. Zatímco minulý rok v prvním kvartálu to bylo 86.126 korun, letos ve stejném období již 103.316 Kč. V Praze je tak procentuální nárůst z dlouhodobého hlediska nižší. Meziročně tam metr čtvereční bytové plochy vzrostl o 17 procent na 126.140 korun.

"Nedostatek bytů je v České republice dlouhodobý jev, stejně jako velmi nízká nezaměstnanost. Nyní se k tomu přidala rekordní inflace, základní úroková sazba někde na úrovni roku 2001 a nejistota ohledně války na Ukrajině,“ uvedl dnes pro ČTK jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz. V lednu a únoru byl po vlastním bydlení stále zájem. Po vypuknutí válečného konfliktu ale lidé začali vyčkávat na další vývoj událostí, v březnu tak realitní trh zažil ochlazení. Navzdory tomu skončil celý první kvartál meziročním růstem v řádu desítek procent a i mezikvartálně rostly ceny v jednotkách procent, dodal.

V Praze vyjde metr čtvereční podlahové plochy více než třikrát dráž než v Ústí nad Labem. "To je důvod, proč na severu Čech spatřuji i nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen, než je tomu v Praze,“ upozornil Kunz. Neustále podle něj platí, že v hlavním městě byty zdražují nejmenším tempem ze všech krajských měst, a to meziročně o 17 procent. Největší procentuální nárůst zaznamenali experti v Ústí nad Labem, a to dokonce o 56,6 procenta. U Brna a Plzně je meziroční nárůst pětinový, v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích přibližně třetinový.

Při srovnání posledních dvou čtvrtletí je růst cen v jednotkách procent. Nejvíce zdražily byty v tomto ohledu v Olomouci, konkrétně o 10,55 procenta na 74.108 korun za jeden metr čtvereční. V Hradci Králové byl v posledním čtvrtletí růst cen devítiprocentní, metr čtvereční tam stojí aktuálně 83.365 korun. Naopak nejméně zdražovaly v relativním vyjádření byty v Plzni, a to konkrétně o 3,25 procenta na 69.701 Kč za metr čtvereční.

"Bytová nouze v nejbližších měsících pravděpodobně potrvá. Byť bude většina lidí z Ukrajiny hledat bydlení na nájemním trhu, ti movitější mohou poptávat i vlastní bydlení. Výrazný růst nabídky bytů také nelze čekat. Není tedy moc důvodů, proč by byty měly letos zlevňovat,“ odhadl Kunz. Zároveň však podle něj stoupá počet lidí, kteří si nebudou moci vlastní bydlení dovolit. To se týká například Brna, kde platy nerostou zdaleka tak rychle jako ceny nemovitostí, podotkl.

 

ADRESA

Velvet Real s.r.o. 
Absolonova 944/2c
Brno 624 00

KONTAKT

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: +420 735 758 007